Szpitale każą płacić rodzicom za korzystanie z darów WOŚP. Owsiak postawił sprawę jasno

Czegoś takiego nikt z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy się nie spodziewał. Fundacja jest zażenowana zachowaniem niektórych szpitali, a dokładniej rzecz ujmując kwestii użytkowania sprzętu, który został im ofiarowany właśnie od WOŚP.

Fundacja publicznie opublikowała list, z którego dowiadujemy się, o skandalicznym zachowaniu niektórych szpitali

O co dokładnie chodzi? Niektóre placówki domagały się od rodziców, którzy zostają z chorymi dziećmi na noc, uiszczania opłat za korzystanie z leżanek, które szpitale dostały od WOŚP! Były też takie placówki, które nawet nie udostępniły sprzętu dla pacjentów.

Co ma zamiar zrobić fundacja WOŚP? Będzie odbierać sprzęty szpitalom, które nie wykorzystały ich w odpowiedni sposób

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z uwagą obserwuje ostatnie doniesienia związane z wykorzystywaniem sprzętu podarowanego przez WOŚP szpitalom w całej Polsce.

Konkretnie sprawa dotyczy leżanek, których kupiliśmy blisko 5 tysięcy, rozwiązując w ten sposób trwający od lat problem pobytu rodziców na oddziałach szpitalnych i ich minimalnego komfortu przy wparciu w opiece nad chorym dzieckiem.

Przed zakupem leżanek zwracaliśmy się z pytaniem do wszystkich szpitali, czy taki dar będzie przyjęty i wykorzystywany, informując oczywiście o gabarytach leżanek, ich funkcjach i zasadach, na jakich Fundacja sprzęt przekaże.

Zapytaliśmy, ile leżanek szpital chciałby od nas otrzymać, po czym – spełniliśmy wszystkie otrzymane prośby. Tak naprawdę zaspokoiliśmy oczekiwania, czasem sięgające kilkuset leżanek w szpitalu. 

Zaznaczyliśmy też w dokumentach regulujących przekazanie sprzętu, że w żadnym wypadku, zgodnie z generalną zasadą Fundacji, żaden sprzęt nie może być wykorzystywany odpłatnie. Wszystkie szpitale podpisały umowy przekazania leżanek, godząc się ze wszystkimi wynikającymi z tego obostrzeniami

„Bulwersujące są doniesienia, które bardzo szerokim echem odbijają się w polskich mediach i które związane są z niewłaściwym użyciem leżanek”

Pobierane są za nie opłaty, albo nie trafiają one do sal szpitalnych, na których leżą pacjenci. Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne.

W takich przypadkach mamy prawo i możliwość, zgodnie z umową pomiędzy Fundacją WOŚP a szpitalem, żądać zwrotu nieprawidłowo wykorzystywanych urządzeń, które przekażemy do innych placówek w Polsce. Na dzień dzisiejszy takie procedury chcemy uruchomić w stosunku do dwóch szpitali.

Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą, aby szanować nasze wzajemne umowy, ponieważ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, kupując sprzęt medyczny za pieniądze społeczne, pragnie, aby był on wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem i wolą darczyńców.

To, Szanowni Państwo, formalność. A tak od serca – po prostu nie mieści nam się w głowie, że można tak niweczyć wspólny wysiłek, który podejmujemy wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, i takimi złymi czynami okazywać lekceważenie w stosunku do rodziców i pacjentów. My się z tym nie zgadzamy

Naprawdę ktoś skłonny jest do takich rzeczy?! Wstyd!

Comments

Loading...