Zamiast 500+ na dziecko rodzice będą dostawać 1000+? Szykują się kolejne zmiany

GUS opublikował najnowsze dane demograficzne. Okazuje się, że nie były to dobre wiadomości. W naszym kraju urodziło się mniej dzieci niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że program 500+ nie przynosi oczekiwanych efektów. Tym czasem partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie swojego sztandarowego projektu.

Mniej urodzeń niż w ubiegłym roku

Według najnowszych danych GUS od stycznia do września 2018 r. w naszym kraju urodziło się w Polsce 296,4 tysiąca dzieci, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej było to 306,1 tysiąca maluchów. Spadek wynosi więc prawie 10 tysięcy! Wychodzi na to, że sztandarowy program PiS-u „Rodzina 500 plus” nie przynosi takich efektów, jakie były oczekiwane.

Miejsca w żłobkach i przedszkolach

Profesor Irena Kotowska z SGH (pracuje też przy Kancelarii Prezydenta RP nad programem polityki rodzinnej) w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” podkreśliła, że nie można liczyć na to, że tylko program 500 plus w jakikolwiek sposób rozwiąże problem niżu demograficznego w Polsce.

Nie ma powodu oczekiwać, że dzięki transferowi pieniędzy z programu 500 plus wystąpi efekt długoterminowy. Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą

Będzie 1000+?

Mimo to politycy PiS-u pracują nad kolejnymi zmianami w projekcie 500+. Z czym dokładnie mają się one wiązać? Między innymi z podniesieniem wysokości świadczenia.

Już w sierpniu tego roku Janusz Szewczuk, poseł PiS, a wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych udzielał krótkiego wywiadu w „Super Expressie” i przedstawiał plany zwiększenia dodatku.

Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus

Nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni do takich zmian. Przecież już dziś program 500 plus kosztuje państwo ok. 23 mld zł rocznie…

Comments

Loading...