Zanim wypłacisz gotówkę z bankomatu, wykonaj tę czynność. Uchroni Cię przed kradzieżą pieniędzy

Bankomaty to wygoda, bez której w obecnych czasach raczej nie dalibyśmy rady funkcjonować. Jednak, jak to często bywa w takich sytuacjach, za nowinkami techonologicznymi często stoją ludzie, którzy próbują za wszelką cenę zrobić coś, aby niestety nas okraść.

Skimmer – co to takiego?

Jeśli chodzi o bankomaty, najczęściej właśnie tego używają złodzieje. To nakładka na miejsce, do którego wkłada się kartę.

Dzięki zainstalowanej kamerce, mają dostęp do naszego konta. Niestety ta metoda staje się coraz bardziej powszechna, dlatego warto o niej nieco więcej powiedzieć.

Sprytni oszuści

Dzięki temu, co udało im się skopiować, mogą wykonać duplikat karty, za pomocą której swobodnie wypłacą pieniądze z bankomatów. Pozostaje jeszcze kwestia PIN-u. Jak się tym zająć? To także jest proste, ponieważ złodzieje umieszczają małą kamerkę skierowaną na klawiaturę. Dzięki temu z łatwością odczytają PIN. Ci bardziej zaawansowani instalują własne klawiatury (!), które wczytują dokładnie to, co my wpiszemy.

Skąd mamy wiedzieć, że na bankomacie jest skimmer?

Niestety jest to bardzo ciężkie do rozpoznania, ale za każdy razem, gdy korzysta się z bankomatu, należy pamiętać o pewnym nawyku.

  • Gdy wpisujesz PIN, drugą ręką zasłaniaj klawiaturę. To pomoże wówczas, gdy bankomat nie ma ‘podrabianej’ klawiatury
  • Przyjrzyj się, czy nie ma podłączonych do bankomatu podejrzanych urządzeń
  • Unikać należy także bankomatów, które znajdują się w podejrzanych miejscach, czyli tam, gdzie złodziejom łatwiej było zainstalować nakładki
  • Warto także wprowadzić limit dzienny na wypłacanie pieniędzy
  • Gdy wkładasz kartę i czujesz, że wejście nie jest stabilne, nie wypłacaj pieniędzy

Udostępnij tę informację. Nie pozwól się okradać!

Comments

Loading...